Wieloetapowe oczyszczanie twarzy. Jak zrobić to w domu?

Wieloetapowe oczyszczanie twarzy. Jak zrobić to w domu?

Czy wiesz, jak oczyszczać twarz? Poprawnie wykonany demakijaż to tylko połowa sukcesu, bo oprócz kosmetyków na twarzy znajdują się jeszcze dziesiątki innych zanieczyszczeń. I właśnie dlatego warto wypróbować wieloetapowe oczyszczanie twarzy – domowy rytuał pielęgnacyjny, dzięki któremu poczujesz się po prostu pięknie!

Jeszcze parę lat temu oczyszczanie twarzy nie było aż tak wysoko w hierarchii rzeczy, które warto robić dla swojej skóry, jeśli chcemy zachować młody wygląd. Jednak w obliczu coraz większego zanieczyszczenia powietrza i diametralnej zmiany naszego trybu życia (więcej stresu, gorsze jedzenie, mniej czasu na odpoczynek) zaczęliśmy baczniej przyglądać się temu, jak oczyszczamy swoją skórę i jak powinniśmy to robić.

Dziś ważne są nie tylko rytuały pielęgnacji twarzy, ale też same rytuały jej oczyszczania.

Dlaczego warto dobrze oczyszczać twarz?

Oczyszczanie twarzy jest ważne z kilku powodów. Najważniejszy to ten, że zalegające na skórze zanieczyszczenia, resztki kosmetyków, nadmiar sebum i martwy naskórek mogą zaburzać jej funkcjonowanie. Z czasem skóra się zbuntuje – pojawią się podrażnienia, a gruczoły łojowe zaczną wariować, powodując najpierw tłustość cery, a później także zaskórniki i trądzik.

Skrupulatne oczyszczanie twarzy to klucz do pięknej, promiennej i zdrowej cery, a więc i lepszego samopoczucia.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że oczyszczanie twarzy nie jest niczym nowym. Właściwie od zawsze ludzie dbali o siebie, a oczyszczające rytuały były nie tylko zabiegami higienicznymi, ale też sposobem na profilaktykę chorób i relaks. Warto i dziś traktować oczyszczanie twarzy w ten sposób.

Jak to zrobić, czyli metody oczyszczania twarzy

Proste pytanie o to, jak oczyszczać twarz, wcale nie oznacza, że jest na to jedna odpowiedź. Można to zrobić na wiele sposobów, a każdy powinien dobierać je do swoich potrzeb, rodzaju skóry i problemów, które ma.

  1. Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – jeśli zależy nam na profesjonalnym oczyszczaniu twarzy i nie boimy się większej inwestycji, do wyboru mamy różne zabiegi m.in. manualne oczyszczanie twarzy (podobne do tego, które robimy sami w domu), hydrabrazję (oczyszczanie solą fizjologiczną pod ciśnieniem), mikrodermabrazję (mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń i martwego naskórka) i wiele innych.
  2. Oczyszczanie twarzy w domu – dla tych, którzy wolą zdecydowanie tańsze i jednocześnie równie skuteczne rozwiązania, dobrym pomysłem jest samodzielne wieloetapowe oczyszczanie twarzy z wykorzystaniem m.in. olejów (patrz: oczyszczanie twarzy olejami), technologii micelarnych, żelów oczyszczających, peelingów i masaży, czyli zestawu dobranych do swoich potrzeb kosmetyków.

Wieloetapowe oczyszczanie ceryWieloetapowe oczyszczanie twarzy krok po kroku

Często pojawia się też jako demakijaż wieloetapowy, ale zawsze jest to ten sam zabieg oczyszczania cery, który możemy wykonać w domu. Powinniśmy wprowadzić go do swojej pielęgnacji, jeśli chcemy, aby nasza skóra była nie tylko czysta, ale też zdrowa i młoda. 

Jak oczyszczać twarz w domu? Wieloetapowe oczyszczanie twarzy jest proste i opiera się na 5 krokach wykonywanych w odpowiedniej kolejności.

KROK 1. OLEJ

Pierwszy etap to pozbycie się z twarzy makijażu i większych zabrudzeń. Z tym świetnie poradzi sobie naturalny olej, który – w myśl zasady, że tłuste dobrze zmywa tłuste – świetnie usuwa większość kosmetyków, nawet te wodoodporne. Wystarczy nabrać odrobinę oleju na opuszki palców i rozprowadzić okrężnymi ruchami po twarzy, a następnie zmyć ciepłą wodą (można pomóc sobie muślinową ściereczką do mycia twarzy).

Zaletą oczyszczania twarzy olejem jest brak ingerencji w naturalną barierę lipidową skóry. A stwierdzenie, że osoby o tłustej cerze nie mogą stosować olejów do mycia twarzy, to mit. Naturalne olejki są odpowiednie dla każdego typu skóry, ale grunt to wybór takiej mieszanki, która będzie miała idealne proporcje kwasów tłuszczowych.

Przykładowe olejki odpowiednie do oczyszczania twarzy:

  • dla skóry tłustej: jojoba, lniany, z orzechów włoskich,
  • dla skóry normalnej: z awokado, z pestek granatu,
  • dla skóry dojrzałej: migdałowy, z ogórecznika, różany,
  • dla skóry suchej: arganowy, winogronowy, z kiełków pszenicy.

KROK 2. PŁYN MICELARNY

To etap, który można zastosować po oczyszczaniu olejem lub zamiast niego, a można go też po prostu pominąć. Jeśli jednak mamy działać wieloetapowo, nie warto z niego rezygnować. Płyn micelarny wyłapuje takie zanieczyszczenia, z którymi olej może sobie nie poradzić – zbiera ze skóry resztki makijażu, brud, a nawet toksyny

Jak to działa? Micele to mikroskopijne kuleczki, które pochłaniają to, co znajduje się na powierzchni skóry, pozostawiając ją czystą i świeżą na dłużej. Do tego są łagodne nawet dla suchej i wrażliwej cery, więc sprawdzą się tam, gdzie inne kosmetyki do demakijażu podrażniają.

KROK 3. ŻEL DO MYCIA

Dopiero w trzecim kroku dochodzimy do kosmetyku, który dla wielu kobiet jest jedynym stosowanym każdego dnia produktem do oczyszczania. Żele do mycia twarzy mogą być różne, ale ich zadanie jest zawsze to samo: oczyszczają skórę ze wszystkich zanieczyszczeń. Jako jeden z kilku kosmetyków usuwa najtrudniejsze zabrudzenia znajdujące się na skórze.

Warto wiedzieć, że stosowanie tylko żelu do mycia twarzy powoduje jej ściągnięcie, wysuszenie i podrażnienie – to wina znajdujących się w jego składzie detergentów, której z jednej strony świetnie oczyszczają, ale z drugiej są bardzo drażniące dla delikatnej cery. Dlatego, jeśli mamy mocno uwrażliwioną skórę, możemy poprzestać na dwóch pierwszych krokach.

KROK 4. PEELING

Jeśli omawiamy wieloetapowe oczyszczanie twarzy, nie może zabraknąć peelingów, które mają największą moc. Żaden żel, płyn micelarny czy olej nie są w stanie oczyścić twarzy tak skutecznie – tylko peeling złuszcza zalegający na skórze martwy naskórek, pomagając jej się odnawiać. Dlatego regularne robienie peelingów jest bardzo ważne.

Uwaga! Peelingów nie wolno wykonywać codziennie. Należy włączać je do wieloetapowego oczyszczania twarzy tylko raz w tygodniu, ponieważ stosowane częściej mogą zbyt mocno naruszać skórę.

KROK 5. TONIK

Dlaczego tonizowanie znalazło się na liście kroków wieloetapowego oczyszczania? Główne zadanie toniku jest inne, ale to produkt, który też świetnie oczyszcza skórę z drobnych zanieczyszczeń, które mogły pozostać na skórze. Nie nadaje się do mycia twarzy, ale doskonale radzi sobie jako kropka nad i, czyli zwieńczenie oczyszczania skóry.

To właśnie tonizowanie twarzy:

  • przywraca skórze odpowiednie pH,
  • łagodzi ewentualne podrażnienia,
  • oczyszcza skórę z ostatnich zanieczyszczeń,
  • poprawia nawilżenie i odżywia,
  • nadaje skórze miękkość.

Jak często stosować demakijaż wieloetapowy?

Specjaliści zalecają, aby twarz myć dwukrotnie w ciągu dnia: rano i wieczorem. Nie ma jednak sensu, aby dwa razy dziennie powtarzać ten sam rytuał oczyszczający, zwłaszcza że rano z reguły nie mamy czasu. Dlatego wieloetapowe oczyszczanie twarzy poleca się wykonywać codziennie wieczorem, aby przygotować skórę na nocną regenerację.

Z niektórych elementów można czasami zrezygnować, jak choćby z peelingu, którego nie powinno się wykonywać częściej niż raz w tygodniu.

Overwashing, czyli nadmierne oczyszczanie twarzy

Czy wieloetapowe oczyszczanie twarzy może nam zaszkodzić? 

Mogłoby się wydawać, że przesadna dbałość o czystość niekorzystnie odbije się na naszej skórze. Tak mogłoby się stać, gdybyśmy nie stosowali wielu etapów – sam środek myjący niekorzystnie zmienia pH skóry, zmywa naturalną barierę ochronną naskórka, wysusza i może podrażniać. Taki stan specjaliści określają jako overwashing.

Jeśli jednak zadbamy o to, aby po oczyszczaniu użyć toniku i przywrócić skórze kwaśne pH, a na koniec zastosujemy krem lub serum nawilżająco-odżywiające, nasza skóra będzie piękna. Sekretem zdrowego i młodego wyglądu twarzy jest 10 prostych zasad pielęgnacji cery. Tyle wystarczy, aby groźnie brzmiący overwashing nie był naszym problemem.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #15

Milenka12

nie wiedziałam, że mogę używać olejków do moje przetłuszczającej się cery! dzięki! to dlatego lubię czytać waszego bloga :)

lenka

Zamiast płyny micelarnego (nie każda skóra toleruje!) można też użyć mleczka do demakijażu albo olejku. Warto to wiedzieć.

iza30

najlepszy peeling to olej z odrobiną cukru albo maseczka z płatków owsianych wmasowana w twarz

Bogumiła

Olejek arganowy stosuję od lat. Mam cerę mieszaną, przetłuszcza się w strefie T, a suche skórki pojawiają się na policzkach. Nic nie pomagało, tylko olejek. Zamiast kremu zaraz po myciu twarzy. Polecam

elwira16

próbowałam już wszystkiego i nadal mam suchą i ściągniętą skórę po myciu :( pomocy! co robić?

marcelina-maj

wiedziałam, że można sobie zrobić lekką krzywdę, jak człowiek będzie mył się za bardzo, ale że to ma swoją nazwę, to nie przypuszczałam

Madzia

Odkąd olejki stały się popularne, używam je wręcz nałogowo w pielęgnacji :D I potwierdzam, wspaniale oczyszczają twarz! Spróbujcie koniecznie, będziecie zachwycone!

loool

wow, moje oczyszczanie twarzy to tylko jeden krok, płyn micelarny…… pewnie dlatego ciągle mam problemy z wypryskami……

rusałka

Zgadzam się z Adrianne całkowicie. Też mam za sobą wizytę u jakiejś pseudokosmetyczki… Zamiast pomóc, to pogorszyła mój problem :/ Naprawdę uważajcie, w czyje ręce oddajecie twarz!

Laura

Serio? Osoby z tłustą cerą nie powinny rezygnować z olejków? No to jestem teraz w szoku, całe 26 lat żyłam w błędzie :D Zabieram się do zamawiania, tylko się jeszcze muszę zdecydować, który Nanoil na początek :)

danuta

Nic nie oczyszcza skóry tak świetnie jak olejki, gorąco polecam wszystkim, kiedyś się bardzo wzbraniałam bo tłuste, bo pewnie ciężkie itd, nic bardziej mylnego, w dodatku samemu można zrobić taką mieszankę, wystarczy olej rycynowy i kilka innych olejków dobranych do cery. Świetna rzecz!

m.M.

... a ja już nie pamiętam, kiedy ostatnio stoswałam tonik do twarzy, okazuje się że to duży błąd w pielęgnacji. Może ktoś poleci jakiś dobry tonik?

Wioletta_P

a można arganowym olejkiem oczyszczać dojrzałą SKÓRĘ? Przeczytałam gdzieś, że on działa silnie anty-aging...

Adrianne

Oczyszczanie u kosmetyczki jest świetne ale wybierajcie jakieś prestiżowe salony, bo mi to kosmetyczka tylko poroznosiła krosty po twarzy :(

Marcyś

Overwashing - gdy nadgorliwość bierze górę nad rozsądkiem ;)


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności