Hydrolaty bez tajemnic. Jaki hydrolat do twarzy wybrać?

Hydrolaty bez tajemnic. Jaki hydrolat do twarzy wybrać?

Łagodzą podrażnienia, wspierają regenerację, nawilżają i odżywiają skórę – hydrolaty do twarzy. Czy naprawdę mogą zastąpić tonik i mgiełkę? Dlaczego warto wprowadzić je do pielęgnacji? Odkrywamy tajemnice hydrolatów. Poznaj najpopularniejsze hydrolaty i ich właściwości.

Jeszcze do niedawna mało kto o nich słyszał, a dziś dla wielu osób to właśnie hydrolaty (np. nawilżające) są must have w codziennej pielęgnacji. I choć szturmem podbiły rynek kosmetyczny, nadal są osoby, które nie wiedzą, czym jest hydrolat i do czego można go zastosować. Czas to zmienić i odkryć tajemnice hydrolatów.

Co to jest hydrolat?

Czym są hydrolaty? Tym samym, co: wody kwiatowe, wody roślinne, destylaty, wody aromatyczne – funkcjonuje wiele nazw dla tego jednego naturalnego kosmetyku.

Naturalność hydrolatów wynika ze sposobu ich pozyskiwać. Najłatwiej wyjaśnić, co to jest hydrolat, wyjaśniając jego pochodzenia. Otóż hydrolat to produkt uboczny produkcji olejków eterycznych – podczas destylacji roślin parą wodną powstaje właśnie hydrolat. Niegdyś uważany za bezużyteczny, a dziś ceniony za swoje właściwości kosmetyczne.

Ciekawostka!

„Hydrolat” to słowo pochodzące z języka francuskiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza wodę (hydro) i mleko (lait).

Hydrolaty do twarzy

Naturalne hydrolaty, które wykorzystuje się w pielęgnacji cery, nie różnią się właściwie niczym od tych, których używamy jako hydrolaty do włosów.

Są wodniste, a do tego mają subtelny zapach. To, czym pachnie hydrolat, uzależnione jest od tego, z czego jest pozyskiwany. Z reguły nie mają koloru, choć są wyjątki od tej reguły np. hydrolat rozmarynowy, szałwiowy lub cynamonowy.

Warto jednak pamiętać, że dobry hydrolat do twarzy to ten, w którego składzie nie ma żadnych dodatków (barwników, aromatów, konserwantów) – im prostsza formuła, tym lepiej dla naszej cery.

Hydrolat vs. olejek do twarzy

Hydrolat czy olejek? Zamiast zastanawiać się, co jest lepsze w codziennej pielęgnacji i bardziej służy naszej cerze, lepiej zastosować i jedno, i drugie!

Hydrolaty są lżejsze i lepiej się wchłaniają w skórę, nawilżając ją od środka. Mają jednak słabsze działanie. Olejki są z kolei nasycone cennymi kwasami tłuszczowymi i zapobiegają utracie tego nawilżenia, a ich działanie jest silniejsze. Razem tworzą duet do zadań specjalnych!

Olejki, które możesz zastosować wraz z hydrolatami, to wszystkie naturalne, tłoczone na zimno i nierafinowane oleje kosmetyczne – najlepiej sprawdzą się olej arganowy, olej migdałowy i olej jojoba, ale możliwości jest więcej.

Jak stosować hydrolat z olejem?

Zastosowanie hydrolatów do twarzy razem z olejami jest możliwe, choć obie te substancje niełatwo ze sobą połączyć. Mamy kilka możliwości.

  1. Hydrolat pod olej – najpierw oczyszczamy twarz, stosujemy hydrolat, a następnie zapobiegamy wysuszaniu skóry, nakładając olejek.
  2. Hydrolat z olejem – odrobinę oleju i hydrolatu wylewamy w zagłębienie dłoni, łączymy i wcieramy w twarz, robiąc krótki masaż.
  3. Płyn dwufazowy DIY – łączymy olej z hydrolatem w proporcji 2:1 i przelewamy do wygodnej buteleczki; wstrząsamy przed każdym użyciem, wylewamy na wacik i przecieramy twarz.
  4. Maseczka do twarzy DIY – wybrany olej i hydrolat traktujemy jako bazę do stworzenia maseczki (lub peelingu, jeśli dodamy trochę drobinek złuszczających), dodając do niej np. miód, miąższ aloesu, jogurt, papkę z awokado itp.

Jak działają hydrolaty do twarzy?

Hydrolaty to kosmetyki, które podarowała nam natura. Coraz częściej doceniamy je, ponieważ zauważamy plusy naturalnej pielęgnacji.

Zdecydowanie największa zaleta hydrolatów to ich neutralne pH, dzięki któremu świetnie współgrają z naszą skórą i przywracają jej równowagę. Nie podrażniają, nie uczulają, za to przynoszą ukojenie. To jednak nie jedyne ich właściwości. Jak działają hydrolaty?

Naturalne hydrolaty do twarzy:

  • mają niezwykłe zdolności kojące i łagodzące,
  • przeciwdziałają stanom zapalnym,
  • zmniejszają zaczerwienia i plamy skórne,
  • tonizują, przywracając naturalne pH skóry,
  • mają właściwości antyoksydacyjne i antipollution,
  • oczyszczają i działają antybakteryjnie,
  • odświeżają i poprawiają poziom nawilżenia.

Oczywiście większość tych właściwości jest uzależnionych od tego, z czego pozyskiwany jest hydrolat. Inne działanie mają kwiatowe hydrolaty do twarzy, a inne te na bazie ziół.

Popularne hydrolaty i ich właściwości

Oto przegląd 10 najpopularniejszych hydrolatów i ich właściwości, które przydają się w codziennej pielęgnacji skóry twarzy.

  1. Hydrolat różany – delikatnie nawilża skórę, wygładza ją i uelastycznia, a do tego przyspiesza gojenie się drobnych ran, wzmacnia naczynka krwionośne, redukuje zaczerwienienia i zmniejsza stany zapalne (najlepszy jest hydrolat z róży damasceńskiej).
  2. Hydrolat z czystka – ma właściwości oczyszczające, odświeża cerę, zwęża rozszerzone pory, rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe, normalizuje cerę, a do tego ujędrnia i odmładza.
  3. Hydrolat lawendowy – działa antyseptycznie, łagodzi podrażnienia, zmniejsza obrzęki np. pod oczami, odżywia skórę i nadaje jej zdrowy koloryt, a do tego jest antyoksydantem i przyspiesza naturalny proces regeneracji naskórka.
  4. Hydrolat oczarowy – (znany też jako hydrolat hamamelisowy) zwalcza większość problemów skórnych typu trądzik, zaskórniki, zaczerwienienia, ponieważ działa przeciwbakteryjnie, zwęża naczynka, sprzyja regeneracji skóry i ma właściwości antyseptyczne.
  5. Hydrolat z zielonej herbaty – zawiera taniny, czyli związki o działaniu antybakteryjnym oraz antyoksydacyjne polifenole, ale przede wszystkim znany jest z właściwości łagodzących, wspomagania gojenia oparzeń słonecznych i zmniejszania widoczności naczynek.
  6. Hydrolat aloesowy – doskonale nawilża skórę, a do tego odmładza ją, ponieważ stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, czyli składników odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność cery.
  7. Hydrolat z malin – słynie z właściwości przeciwstarzeniowych, ponieważ wygładza skórę, nawilża ją i tonizuje, aby dłużej zachowywała swój młody wygląd, a do tego wspiera regenerację, zmniejsza stany zapalne i działa ochronnie.
  8. Hydrolat rozmarynowy – łączy w sobie działanie antyoksydacyjne, przeciwzmarszczkowe (ogółem odmładzające), a także antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwzapalne, a dodatkowo pobudza mikrokrążenie skórne, zapewniają cerze lepszy koloryt i odżywienie.
  9. Hydrolat rumiankowy – nie dość, że pachnie świeżo skoszoną latem trawą pełną ziół, to doskonale łagodzi podrażnienia, odpręża, uspokaja, nadaje skórze miękkość, nawilża i oczyszcza.
  10. Hydrolat z opuncji – jest niezwykle bogaty w witaminę C, witaminę E i prowitaminę A, dzięki którym wspomaga regenerację, odmładza, działa antyoksydacyjnie, dogłębnie odżywia i przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry, a do tego rozjaśnia jej koloryt.

Który hydrolat wybrać?

Jaki hydrolat do twarzy jest najlepszy? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, bo hydrolat trzeba dobierać do typu swojej skóry. Oto wskazówki, które pomogą wybrać idealny hydrolat do twarzy.

Najlepszy hydrolat do cery suchej

Musi być łagodny, nie ściągać skóry i dobrze ją nawilżać. Najlepsze hydrolaty do cery suchej to: hydrolat różany, hydrolat aloesowy, hydrolat cytrynowy, hydrolat jaśminowy, hydrolat z różowego kwiatu lotosu oraz neroli.

Najlepszy hydrolat do cery wrażliwej

Powinien łagodzić podrażnienia i dobrze chronić skórę. Najlepsze hydrolaty do cery wrażliwej to: ponownie hydrolat różany, hydrolat malinowy z aloesem, hydrolat jaśminowy, a także lawendowy i rumiankowy.

Najlepszy hydrolat do cery tłustej/trądzikowej

Dobrze, jeśli reguluje pracę gruczołów łojowych, oczyszcza, działa antybakteryjnie i normalizuje pH skóry. Najlepsze hydrolaty do cery tłustej i hydrolaty na trądzik to: hydrolat z oczaru wirginijskiego, hydrolat z czystka, hydrolat rozmarynowy, hydrolat truskawkowy i bławatkowy.

Najlepszy hydrolat do cery naczynkowej

Nie może pobudzać krążenie, za to powinien łagodzić podrażnienia, uspokajać skórę i wzmacniać naczynka. Najlepsze hydrolaty do cery naczynkowej to: hydrolat różany, hydrolat z zielonej herbaty, hydrolat z opuncji, hydrolat z lipy i hydrolat kocankowy (z nieśmiertelnika).

Najlepszy hydrolat do cery dojrzałej

Musi mieć właściwości anti-age, nawilżać, regenerować, uelastyczniać i chronić. Najlepsze hydrolaty do cery dojrzałej to: hydrolat z róży damasceńskiej, hydrolat z kwiatów pomarańczy, hydrolat oczarowy i opuncjowy.

Jak stosować hydrolat do twarzy?

Najprostszy sposób na zastosowanie hydrolatu to wykorzystanie go jako zamiennik toniku (zwłaszcza, gdy używany tonik jest ciężki, zawiera alkohol i wysusza cerę!).

Jak to zrobić? Najprostszy sposób stosowania hydrolatu do twarzy to wklepanie go w skórę po oczyszczaniu twarzy wieczorem. Niewielka ilość hydrolatu pomoże nawilżyć cerę i złagodzić podrażnienia. Jeśli hydrolat nie wchłonie się po chwili, nadmiar warto zetrzeć wacikiem. Zwieńczenie pielęgnacji to standardowo nałożenie kremu.

Zachęcamy do podzielenia się opinią na temat wpisu.


Opinie: #14

Małgorzata K.

Oj, racja. Hydrolaty to wybawienie zwłaszcza dla skóry wrażliwej, bo są naturalne i nie podrażniają. Ile ja się naszukałam dobrego kosmetyku dla siebie… Teraz stosuję hydrolaty i różnicę widać od razu, zwłaszcza po delikatnym różanym. Polecam spróbować i najlepiej w połączeniu z olejkami, bo wtedy dzialają najlepiej.

ursulia98

poproszę o jakieś przepisy na maseczki z hydrolatami

Alexia

odkąd zaczęłam stosować hydrolaty to toniki i płyny micelarne moglyby dla mnie już nie istnieć <3

Josephine

Stosowałam do tłuste oczar wirgnijiski i średnio się sprawdzał. Zdecydowanie bardziej polecam hydrolat różany w połączeniu z olejem rycynowy i olejem jojoba. Łagodzą podrażnienia i regulują pracę gruczołów, więc po jakimś czasie skóra przestaje się tak przetłuszczać.

malwa19

jakim hydrolatem mogę zastąpić tonik jesli mam cere tlusta? dzikeuje za pomoc, pozdrawiam

Truskaweczka

Ooo, dla mojej twarzyczki to chyba się nada hydrolat z czystka, bo mam tłustą cerę. A jeśli nie tylko dobrze oczyszcza, ale jeszcze ujędrnia i odmładza, to biorę w ciemno!

Justyna90

Hydrolat różany to mój ulubiony tonik do twarzy <3 Jest naprawdę bardzo łagodny dla skóry, dlatego używam go każdego ranka. Pomaga mi się obudzić i dodaje skórze energii na cały dzień :D

blondi

Taki tonik z aloesu to ja sama przygotowuję!

LoLa

Ja to zawsze używam hydrolatu zaraz po oczyszczeniu twarzy, zamiast toniku, a dopiero potem nakładam olejek. Często to nawet nie czekam, aż ten hydrolat całkowicie wsiąknie =) Ale widzę, że polecacie fajne maseczki DIY i chyba najwyższy czas coś wypróbować =)

pappi

wow muszę wypróbować hydrolat z opuncji!!!!

ziuta28

fajny wpis! ja łączę hydrolat z olejkeim migdałowym i białą glinką, najlepsza maseczka do twarzy ever!

malaMi

szukam najlepszego hydrolatu do twarzy!

ziomalka

przetestowałam już wiele różnych hydrolatow i ŻADEN nie działał samodzielnie tak genialnie jak z olejkiem :)

Marcelina B

Właśnie tak stosuję SWÓJ hydrolat lawendowy: oczyszczanie, hydrolat, olejek arganowy nanoil.


Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności