Łagodzą podrażnienia, wspierają regenerację, nawilżają i odżywiają skórę – hydrolaty do twarzy. Czy naprawdę mogą zastąpić tonik i mgiełkę? Dlaczego warto wprowadzić je do pielęgnacji? Odkrywamy tajemnice hydrolatów. Poznaj najpopularniejsze hydrolaty i ich właściwości.
Jeszcze do niedawna mało kto o nich słyszał, a dziś dla wielu osób to właśnie hydrolaty (np. nawilżające) są must have w codziennej pielęgnacji. I choć szturmem podbiły rynek kosmetyczny, nadal są osoby, które nie wiedzą, czym jest hydrolat i do czego można go zastosować. Czas to zmienić i odkryć tajemnice hydrolatów.
Czym są hydrolaty? Tym samym, co: wody kwiatowe, wody roślinne, destylaty, wody aromatyczne – funkcjonuje wiele nazw dla tego jednego naturalnego kosmetyku.
Naturalność hydrolatów wynika ze sposobu ich pozyskiwać. Najłatwiej wyjaśnić, co to jest hydrolat, wyjaśniając jego pochodzenia. Otóż hydrolat to produkt uboczny produkcji olejków eterycznych – podczas destylacji roślin parą wodną powstaje właśnie hydrolat. Niegdyś uważany za bezużyteczny, a dziś ceniony za swoje właściwości kosmetyczne.
Ciekawostka!
„Hydrolat” to słowo pochodzące z języka francuskiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza wodę (hydro) i mleko (lait).
Naturalne hydrolaty, które wykorzystuje się w pielęgnacji cery, nie różnią się właściwie niczym od tych, których używamy jako hydrolaty do włosów.
Są wodniste, a do tego mają subtelny zapach. To, czym pachnie hydrolat, uzależnione jest od tego, z czego jest pozyskiwany. Z reguły nie mają koloru, choć są wyjątki od tej reguły np. hydrolat rozmarynowy, szałwiowy lub cynamonowy.
Warto jednak pamiętać, że dobry hydrolat do twarzy to ten, w którego składzie nie ma żadnych dodatków (barwników, aromatów, konserwantów) – im prostsza formuła, tym lepiej dla naszej cery.
Hydrolat czy olejek? Zamiast zastanawiać się, co jest lepsze w codziennej pielęgnacji i bardziej służy naszej cerze, lepiej zastosować i jedno, i drugie!
Hydrolaty są lżejsze i lepiej się wchłaniają w skórę, nawilżając ją od środka. Mają jednak słabsze działanie. Olejki są z kolei nasycone cennymi kwasami tłuszczowymi i zapobiegają utracie tego nawilżenia, a ich działanie jest silniejsze. Razem tworzą duet do zadań specjalnych!
Olejki, które możesz zastosować wraz z hydrolatami, to wszystkie naturalne, tłoczone na zimno i nierafinowane oleje kosmetyczne – najlepiej sprawdzą się olej arganowy, olej migdałowy i olej jojoba, ale możliwości jest więcej.
Zastosowanie hydrolatów do twarzy razem z olejami jest możliwe, choć obie te substancje niełatwo ze sobą połączyć. Mamy kilka możliwości.
Hydrolaty to kosmetyki, które podarowała nam natura. Coraz częściej doceniamy je, ponieważ zauważamy plusy naturalnej pielęgnacji.
Zdecydowanie największa zaleta hydrolatów to ich neutralne pH, dzięki któremu świetnie współgrają z naszą skórą i przywracają jej równowagę. Nie podrażniają, nie uczulają, za to przynoszą ukojenie. To jednak nie jedyne ich właściwości. Jak działają hydrolaty?
Oczywiście większość tych właściwości jest uzależnionych od tego, z czego pozyskiwany jest hydrolat. Inne działanie mają kwiatowe hydrolaty do twarzy, a inne te na bazie ziół.
Oto przegląd 10 najpopularniejszych hydrolatów i ich właściwości, które przydają się w codziennej pielęgnacji skóry twarzy.
Jaki hydrolat do twarzy jest najlepszy? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, bo hydrolat trzeba dobierać do typu swojej skóry. Oto wskazówki, które pomogą wybrać idealny hydrolat do twarzy.
Musi być łagodny, nie ściągać skóry i dobrze ją nawilżać. Najlepsze hydrolaty do cery suchej to: hydrolat różany, hydrolat aloesowy, hydrolat cytrynowy, hydrolat jaśminowy, hydrolat z różowego kwiatu lotosu oraz neroli.
Powinien łagodzić podrażnienia i dobrze chronić skórę. Najlepsze hydrolaty do cery wrażliwej to: ponownie hydrolat różany, hydrolat malinowy z aloesem, hydrolat jaśminowy, a także lawendowy i rumiankowy.
Dobrze, jeśli reguluje pracę gruczołów łojowych, oczyszcza, działa antybakteryjnie i normalizuje pH skóry. Najlepsze hydrolaty do cery tłustej i hydrolaty na trądzik to: hydrolat z oczaru wirginijskiego, hydrolat z czystka, hydrolat rozmarynowy, hydrolat truskawkowy i bławatkowy.
Nie może pobudzać krążenie, za to powinien łagodzić podrażnienia, uspokajać skórę i wzmacniać naczynka. Najlepsze hydrolaty do cery naczynkowej to: hydrolat różany, hydrolat z zielonej herbaty, hydrolat z opuncji, hydrolat z lipy i hydrolat kocankowy (z nieśmiertelnika).
Musi mieć właściwości anti-age, nawilżać, regenerować, uelastyczniać i chronić. Najlepsze hydrolaty do cery dojrzałej to: hydrolat z róży damasceńskiej, hydrolat z kwiatów pomarańczy, hydrolat oczarowy i opuncjowy.
Najprostszy sposób na zastosowanie hydrolatu to wykorzystanie go jako zamiennik toniku (zwłaszcza, gdy używany tonik jest ciężki, zawiera alkohol i wysusza cerę!).
Jak to zrobić? Najprostszy sposób stosowania hydrolatu do twarzy to wklepanie go w skórę po oczyszczaniu twarzy wieczorem. Niewielka ilość hydrolatu pomoże nawilżyć cerę i złagodzić podrażnienia. Jeśli hydrolat nie wchłonie się po chwili, nadmiar warto zetrzeć wacikiem. Zwieńczenie pielęgnacji to standardowo nałożenie kremu.
Oj, racja. Hydrolaty to wybawienie zwłaszcza dla skóry wrażliwej, bo są naturalne i nie podrażniają. Ile ja się naszukałam dobrego kosmetyku dla siebie… Teraz stosuję hydrolaty i różnicę widać od razu, zwłaszcza po delikatnym różanym. Polecam spróbować i najlepiej w połączeniu z olejkami, bo wtedy dzialają najlepiej.
poproszę o jakieś przepisy na maseczki z hydrolatami
odkąd zaczęłam stosować hydrolaty to toniki i płyny micelarne moglyby dla mnie już nie istnieć <3
Stosowałam do tłuste oczar wirgnijiski i średnio się sprawdzał. Zdecydowanie bardziej polecam hydrolat różany w połączeniu z olejem rycynowy i olejem jojoba. Łagodzą podrażnienia i regulują pracę gruczołów, więc po jakimś czasie skóra przestaje się tak przetłuszczać.
jakim hydrolatem mogę zastąpić tonik jesli mam cere tlusta? dzikeuje za pomoc, pozdrawiam
Ooo, dla mojej twarzyczki to chyba się nada hydrolat z czystka, bo mam tłustą cerę. A jeśli nie tylko dobrze oczyszcza, ale jeszcze ujędrnia i odmładza, to biorę w ciemno!
Hydrolat różany to mój ulubiony tonik do twarzy <3 Jest naprawdę bardzo łagodny dla skóry, dlatego używam go każdego ranka. Pomaga mi się obudzić i dodaje skórze energii na cały dzień :D
Taki tonik z aloesu to ja sama przygotowuję!
Ja to zawsze używam hydrolatu zaraz po oczyszczeniu twarzy, zamiast toniku, a dopiero potem nakładam olejek. Często to nawet nie czekam, aż ten hydrolat całkowicie wsiąknie =) Ale widzę, że polecacie fajne maseczki DIY i chyba najwyższy czas coś wypróbować =)
wow muszę wypróbować hydrolat z opuncji!!!!
fajny wpis! ja łączę hydrolat z olejkeim migdałowym i białą glinką, najlepsza maseczka do twarzy ever!
szukam najlepszego hydrolatu do twarzy!
przetestowałam już wiele różnych hydrolatow i ŻADEN nie działał samodzielnie tak genialnie jak z olejkiem :)
Właśnie tak stosuję SWÓJ hydrolat lawendowy: oczyszczanie, hydrolat, olejek arganowy nanoil.
Opinie: #14