Mała szklana fiolka to ostateczny krok w walce o piękne włosy. Myślimy o nich zazwyczaj wtedy, gdy próbowaliśmy już wszystkiego, a problemy z włosami nabierają na sile i stają się poważne. Małe fiolki są jak oddział specjalny w pielęgnacji: “mali komandosi” wkraczają, gdy nic nie jest w stanie zahamować problemów z łojotokiem, łupieżem, wzmożonym wypadaniem włosów, czy zatrzymaniem ich wzrostu. Czy ampułki działają? Czy są bezpieczne? Co mają w składzie i czy istnieje alternatywa dla tak poważnej kuracji? W tym artykule dowiesz się wszystkiego o ampułkach do włosów, ich działaniu, składzie i skuteczności.
Ampułki do włosów to niewielkie, najczęściej szklane fiolki, w których zamknięte są substancje aktywne o dużej mocy. To koncentracja składników działających głównie przeciw wypadaniu włosów, silnemu ich osłabieniu, zahamowaniu wzrostu. Preparaty pobudzają krążenie w mieszkach włosowych i wzmacniają cebulki. Kosmetyki przeciw wypadaniu włosów stymulują również odrost nowych włosów. Ampułki można kupić pojedynczo i zastosować jako jednorazowy, rewitalizujący shot na włosy (to ampułki upiększające), lub jako pełnowymiarową kurację na poważniejsze problemy składającą się zazwyczaj z kilkunastu ampułek.
Ampułki do włosów mogą działać na różne sposoby, w zależności od tego, jaka jest ich rola w pielęgnacji. Inaczej działają ampułki przyspieszające wzrost, inaczej te, które hamują wypadania a jeszcze inaczej preparaty, które mają zregenerować bardzo zniszczone i osłabione włosy.
Ogólnie odżywiają one skórę głowy i równocześnie stymulują wzrost włosów. Dostarczają szereg składników, które pobudzają metabolizm w cebulkach włosowych, budujących keratynę, czyli podstawowe białko włosów. Ampułki do włosów pomagają też przeciwdziałać włóknieniu kolagenu: to sprawia, że włos jest bardziej przytwierdzony do korzenia, czyli dobrze wzmocniony. Włosy po kuracji ampułkami regenerującymi i upiększającymi są również bardziej odporne na uszkodzenia i inne niekorzystne czynniki zewnętrzne.
Ampułki są poważną kuracją do włosów i zaleca się je w przypadku silnego osłabienia lub w celu intensywnej regeneracji włosów zniszczonych, wyjątkowo osłabionych, wypadających lub o zahamowanym wzroście. Nie jest wskazane stosować je jako zamiennik maski lub odżywki na włosy, które nie potrzebują tak silnej regeneracji, ponieważ stężenie składników aktywnych w ampułkach jest bardzo silne - stosowanie może zatem włosom bardziej zaszkodzić niż pomóc. Pamiętajmy też, aby nie stosować jednocześnie kilku kuracji w ampułkach, ponieważ mogą one działać skrajnie różnie na włosy i w efekcie - całkowicie zakłócają ich cykl nie tylko wzrostu, ale i zdolność regeneracji. Po ampułki należy sięgać, gdy zauważymy u siebie:
Ampułki należy stosować zawsze ściśle według zaleceń na opakowaniu lub według wskazówek trychologa, zlecającego nam daną kurację. Najczęściej ich stosowanie jest jednak dosyć standardowe. Ampułki stosuje się na umytą skórę głowy; zawartość wciera się w skalp i nie spłukuje. Dzięki temu substancje zawarte w danej ampułce mają więcej czasu, by działać na naszą skórę głowy i wzmocnić cebulki. Istotne jest tu również wmasowywanie preparatu w skórę. Masaż skalpu pobudza krążenie i przyspiesza wchłanianie substancji do skóry oraz poprawia ukrwienie cebulek włosów - przez co są one zdrowsze i mocniejsze.
Inaczej stosuje się ampułki upiększające i regenerujące włosy: tutaj zawartość ampułki wystarcza zazwyczaj na dwie aplikacje, a płyn należy nakładać na całe włosy, pasmo po paśmie, wcierając zawartość ampułki palcami od nasady po końce ruchem od góry ku dołowi. Dzięki temu preparat wchłonie się lepiej i dotrze do każdej części włosa, a pasma zostaną wygładzone, nabłyszczone, a ich łuski domknięte. Ampułkę upiększającą zazwyczaj spłukujemy z włosów po określonym przez producenta czasie.
Ampułki do włosów są traktowane jako specjalistyczna kuracja, dlatego używa się ich jedynie przez określony, wyznaczony przez specjalistę lub producenta czas. Nie należy używać ich dłużej niż jest to zalecane, ponieważ mogą przynieść odwrotny do oczekiwanego skutek. Specjalistyczne ampułki do włosów z apteki zawierają często hormony oraz szereg laboratoryjnych, silnie działających substancji. Długotrwale stosowane mogą się odbić nawet na naszym zdrowiu. Ponieważ są to silnie działające produkty, nie należy też stosować kolejnej kuracji bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej.
Na takie pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie: każdy włos ma bowiem inne potrzeby, dlatego każda głowa inaczej będzie reagowała na określony rodzaj ampułek i składniki, które są w nich zawarte. Zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek ampułki - najlepiej wybierz się na wizytę do specjalisty, czyli do trychologa. On przeprowadzi analizę pierwiastkową włosów i stanu skóry głowy oraz cebulek i na jej podstawie dobierze do nich najlepsze ampułki do włosów, o pasującym składzie.
Na pierwszym miejscu powinniśmy oczywiście brać pod uwagę stan naszych włosów, ich potrzeby, a także skład ampułek. Czym wyróżniają się dobre ampułki do włosów?
Szukaj takich, które mają wysokiej klasy składniki aktywne, istotne dla zdrowia i kondycji włosów. Poradź się eksperta, jaki składnik najlepiej pobudzi Twoje uśpione cebulki włosowe do ponownego wzrostu. Przy wyborze ampułek istotna jest również metoda aplikacji: często decyduje ona o zakupie, ponieważ nikt nie lubi kłopotliwej aplikacji żadnego kosmetyku. Sprawdź zatem, czy opakowanie produktu pozwala na bezpośrednią aplikację? Warto też sprawdzić, czy producent przewidział wygodne użycie danej ampułki: zwłaszcza drogie ampułki powinny się łatwo otwierać i np. nie rozlewać przy próbie nałożenia, ponieważ wówczas tracimy dużo kosztownego produktu.
Wybierając ampułki do włosów, warto też sprawdzić, czy opakowanie wystarcza na pełną kurację, czy może musimy je kupić ponownie oraz to, jak długo musimy je stosować, aby doczekać się efektu.
Czy warto sięgać po ampułki do włosów? Większość zaawansowanych dermokosmetyków jest przebadana pod względem skuteczności i przy prawidłowym stosowaniu osiągniemy zamierzony efekt wzmocnienia włosów. Dobrze dobrane ampułki stosowane pod okiem specjalisty są w stanie zażegnać wiele poważnych problemów z włosami i skóra głowy.
Warto jednak pamiętać, żeby nie dobierać ich samodzielnie i nie traktować jako “zwykłego” zabiegu odżywczego - ampułki nie powinny być stosowane jak maska czy odżywka do włosów. Są one zaawansowaną i specjalistyczną kuracją na dość poważne problemy z włosami.
Zły stan włosów często jest sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Dlatego warto poznać przyczynę. Wypadanie włosów może być skutkiem nadmiernego stresu, zmian hormonalnych, źle dobranych kosmetyków. Zanim sięgniesz po ampułki, przeanalizuj, czy tak intensywna kuracja jest im rzeczywiście potrzebna.
Stosowanie ampułek wiąże się z odpowiedzialnością i pewnym ryzykiem - ampułki miewają dość kontrowersyjny, syntetyczny skład i należy ich używać pod okiem specjalisty. Ziołowe ampułki nie będą też odpowiednie dla wszystkich - nie działają dobrze na rozjaśniane lub farbowane włosy.
Doskonałą alternatywą dla ampułek jest olejowanie włosów: również pielęgnuje skórę głowy, odżywia ją i oczyszcza, zwalcza łupież, suchość i łojotok. Olejki zawierają szereg witamin, dobrych kwasów tłuszczowych i fitosteroli, regenerują włosy i pobudzają cebulki do pracy. Dobry olejek do włosów hamuje ich wypadanie i pobudzi wzrost.
Jeśli Twoje problemy z włosami nie są wynikiem poważnej choroby lub zmian hormonalnych - warto wypróbować bezpieczniejszą alternatywę - czyli pełnowymiarowy zabieg upiększający z pomocą naturalnych olejków.
Włosy na całej długości wzmocnią też maski do włosów. Wystarczy raz w tygodniu zafundować włosom intensywniejszą pielęgnację i wybrać jedną z pięciu doskonałych masek do włosów Nanoil - zaufaj sile profesjonalnych masek, które z powodzeniem wykorzystasz na domowy użytek. Dobierz swoim włosom intensywnie regenerującą maskę do włosów z keratyną lub olejkiem arganowym, albo sięgnij po upiększający jedwab czy oczyszczający węgiel, który nadaje lekkości i blasku każdej fryzurze. Nawilżenie zyskasz dzięki masce do włosów z algami.
Profesjonalnym ampułkom bliżej jest do medykamentów, niż kosmetyków, dlatego są one dostępne głównie w aptekach oraz specjalistycznych sklepach fryzjerskich. Możesz je też nabyć na fryzjerskich portalach online. Przed wyborem konkretnych ampułek poradź się specjalisty i zbadaj skład oraz działanie substancji, które wchodzą w skład INCI. Zawsze warto też poznać opinie na temat danych ampułek do włosów.
Zawsze sceptycznie podchodziłam do tego typu rzeczy, ponieważ uważałam, że są bardzo przereklamowane i nie powinnam tym reklamom ufać. Muszę przyznać, ze im więcej czytam o ampułkach, tym częściej wzrok mi na nie ucieka w drogeriach... Coś czuję, że się jednak skuszę :)
Przetestowałam już masę różnych ampułek i jeszcze nie znalazłam takich, które by mi zastąpiły olejki. Fakt jest jeden - wzmacniają one włosy i sprawiają, że włosy mniej wypadają. Jednak nie wiem, czy tu taką role odgrywa ampułka czy raczej nie sam masaż skóry głowy. Nie jestem przekonana do tego rozwiązania. Pozdrawiam
Chyba nie chciałoby mi się bawić z takimi maleńkimi flakonikami, pewnie bym pogubiła...
Jedna ampułka to jedna aplikacja? Wiem, że są dziewczyny, które sobie dzielą taką porcję na 2-3 razy, ale obawiam się, że to może trochę osłabiać działanie takich ampułek
czy ampulki mozna zostawiac na jakis czas na wlosach czy od razu splukiwac? pozdrawiam
Raz na jakiś super efekt, szkoda, że nie na stałe;) Wolę olejki niż ampułki, bo efekty trwalsze i lepsze
Bardzo przydatny wpis, oby więcej takich!
Właśnie się zastanawiałam nad zakupem ampułek i utwierdziłam się,że to będzie dobry wybór :)
Opinie: #8